Все виды безопасности - от сигнализации до физической охраны.
a-k-b.com.ua

в раздел Ответ юриста

Основи правового самозахисту та допомога.

Консультація на тему як захищати себе від стягнень штрафних санкцій з боку банків та інших фінансових установ.

Я не буду в цій статті глибоко вдаватись в правові норми.  Це не наукова публікація в спеціальному юридичному виданні.  Ця стаття написана для звичайних людей, що опинились в кредитній кабалі і не можуть розрахуватись, та не можуть захистити себе від не добропорядних кредиторів. Ця тема недостатньо висвітлена в різноманітних безкоштовних правових консультаціях для населення.    Отже якщо цю статтю читає хтось із досвідчених колег юристів, то нехай не дивується простоті викладання думки. Коли я вперше стикнувся з цією проблемою, то звичайно спробував з'ясувати у  колег, хто постійно займається цим пританням . Але спроби отримати фахову консультацію виявились марними. Мало того, що ніхто особливо в цій проблемі не розбирався, але в принципі більшості юристів з якими я спілкувався, ця проблема взагалі байдуже. Звичайно досвідчений адвокат на замовлення заможного клієнта розбереться в таких питаннях  і за нормальні гроші і відсудить штрафні санкції та розірве договір поруки, надасть інші послуги.  А як бути простим громадянам, які не можуть собі дозволити послуги високооплачуваного адвоката?

В до кризовий період на всіх рекламних носіях країни людей манили привабливою для споживача рекламою на кшталт «Не чекай, купуй в кредит, дамо гроші в кредит, позики під заставу, без застави і таке інше». Крім банків їх видавали кредитні спілки. Кредитами користувались всі категорії населення. Деякі люди користувались обережно, розраховуючи свої фінансові можливості, деякі брали кредити всюди де можна було взяти.  Якщо в кого і виникали труднощі з погашенням кредитів, або вчасної сплати по кредитним рахункам, то найпростішим виходом із ситуації було взяти кредит в іншому банку, або переоформити умови кредитного договору.

Борги треба платити і цю просту норму поведінки ніхто не відміняв. Але на сьогоднішній день в країні криза, і це  загальновідомий факт.

Як платити, якщо втратив роботу, якщо зменшили зарплату та якщо виникли інші фінансові ускладнення? Гостро постало  інше питання - скільки платити по борговим зобов'язанням, які не встиг виконати вчасно і повністю відповідно умов кредитного договору? Чому це питання на сьогодні постає все гостріше. Справа в тому, що багато людей вже зіткнулось з такою проблемою. Більшість банків та майже всі кредитні спілки,  укладаючи кредитні угоди, передбачали в цих угодах достатньо великі штрафні санкції. І тут у тих людей, які не могли вчасно плати виникають великі проблеми. Штрафи, пеня, неустойки, які нараховували кредитні установи часто перебільшують розмір кредиту втричі. Штрафні відсотки по договору збільшувались втричі, навіть, якщо боржник прострочив оплату по договору всього один місяць. Потім громадянин іде платити, і ті гроші, що він може заплатити списують, як штрафні санкції. Виходить, що по кредитному зобов'язанню знову прострочення, і знову нараховуються штрафні відсотки. Потім, коли штрафи починають перебільшувати платіж по кредиту, наступає ситуація, що кредит гасити вже немає можливості. Я часто стикався з людьми, які по кредиту сплачували втричі більшу суму ніж брали. Наприклад, по кредиту  на суму дев'ять тисяч грн., із-за невчасних виплат, всього було виплачено 30 тис грн. Недавно мені показували рішення суду по одному із кредитних договорів, де заборгованість по кредиту була 12 тис грн., а сума до сплати, яку задовольнив суд за позовом кредитної спілки заочним рішенням - 65 тис. грн. І рішення суду є цілком законним, набуло сили і зараз знаходиться на виконанні у виконавчій службі. На майно боржника накладено арешт, і якщо сума боргу буде несплачена в повному обсязі, то людина може просто залишитись без квартири. А як бути батькам, у яких вже доросла для укладання цивільно-правових угод (в тому числі і кредитних договорів) дитина, яка досягла 18 років взяла кредит на мобільний телефон, або просто 1000 грн. на кредитну картку,  не розрахувалась вчасно або недбало поставилась до розрахунків по кредиту. Мені показували справи, де на  залишок кредитного боргу за мобільний телефон у 800 грн. нараховувалась пеня і штрафи в 12000 грн. і батьки сплачували цей борг.

А, що вже казати про випадки  коли кредит брався на квартиру в недобудованому будинку і його досі ніхто не добудовує і навіть не збирається добудовувати? Кредит платити все одно примушують. І якщо немає коштів,  то звертають стягнення на інше майно боржника. В таких випадках нікому немає діла до того, що предметом застави під кредит була саме недобудована квартира. Закон дозволяє описувати та продавати майно боржника, доки не будуть задоволенні всі вимоги кредитора, або майно не закінчиться. При цьому бувають навіть ситуації, що забудовника рекомендував банк. Кредит давали тільки під купівлю у цього забудовника і взагалі фірма забудовник належить банку.

Отже, що  якщо у Вас, або члена вашої родини виникли проблеми з фінансовою установою і ви думаєте, що вас омине і не треба взагалі нічого робити, то не тіште себе ілюзіями. В більшості випадків не омине,само по собі не пройде і захищатись треба. Деякі вважають, що якщо у квартирі прописано дитину, то її ніхто не відбере. Інші помилково вважають, що якщо кредит брався під заставу, то крім предмету застави ніхто на інше майно стягнення звертати не буде. Деякі вважають, що у дитини, яка досягла повноліття, нічого немає, вона не працює, і якщо не повернула кредит за мобільний то немає чого хвилюватись, якщо вимогу повернення коштів вже нараховують в десятикратному розмірі. В таких випадках не варто  забувати, що в дитинстві їх нащадок брав участь у приватизації квартири, і в БТІ він рахується як співвласник частини житла. Не сумнівайтесь Закон «Про виконавче провадження»  допускає продаж частин квартири, навіть одну п'яту і не сумнівайтесь, що знайдеться покупець, якщо ви самі не викупите. Знайдеться громадянин іншої країни, який купить, задля реєстрації з превеликим задоволенням.

Наразі, підкреслю головну думку статті - борги платити треба. І я не надаю порад, як ошукати банк, хоча це теж можливо, і людина яка гарно орієнтується в законодавстві може і позбавитись від тягаря взагалі платити кредити. Я пропоную Вам усвідомити, якщо Вас примушують платити стільки,що це  значно перебільшує і відсотки і суму кредиту, яку ви брали, то це порушує ваші права. Тому, якщо Ви не хочете платити несправедливі вимоги по кредитах ви повинні боротись і іншого виходу немає,  треба захищатись і це можливо, і успішний досвід є. Отже як?

Необхідно  розібратись чи законне таке нарахування.


Розглянемо типові випадки неправомірних  дій кредиторів. Попереджаю ще раз, що стаття для нефахівців і тому правове обґрунтування не буде подаватись в повному обсязі. Якщо хтось хоче спробувати фахово подискутувати то запрошую зустрітись і я надам всі правові норми  якими  обґрунтовую свою думку.

Отже приклад перший, і найбільш неправомірний із всіх, які виникають. До вас прийшла вимога колекторської фірми, згідно якої вам пропонують бути вдома коли прийдуть інспектори фірми, робити перелік майна, на яке будуть накладати пізніше стягнення. Вам пишуть, що обмежать  Ваш виїзд за кордон, Вам пишуть, що будуть звертати стягнення на майно Ваших родичів. Ще можуть телефонувати  і таке саме розповідати по телефону. При цьому суму боргу, яку Ви винні банку збільшують в разів 10-20. А потім можуть запропонувати сплатити добровільно менше, але все одно втричі більше, ніж ви винні. Це типовий набір методів не добропорядних колекторів, про яких багато написано в сучасних юридичних виданнях.  Останній прийом такого плану збирачів боргів такий - представлятись по телефону працівниками міліції, прокуратури або інше. Отже, якщо Вам телефонує працівник міліції, прокуратури, СБУ або міністр, прокурор і таке інше з проханням повернути комусь борги, то не сумнівайтесь, що це ніколи не буде робити ніхто з вищевказаних осіб і ніхто з них ніколи не мав на це права ні при яких обставинах. Скоріше Вам телефонує шахрай з хворобливою уявою. Просто спитайте хто він, де працює і якщо захочете перевірте. Якщо немає часу, то покладіть слухавку.  Єдиним органом, який має право описувати майно і проводити дії по стягненню - є державна виконавча служба, і то після офіційного письмового повідомлення про відкриття виконавчого провадження з ознайомленням з відповідною постановою, з обов'язковим викликом до себе і офіційною пропозицією повернути добровільно. Зрозуміло, що мають бути пред'явлені всі документи з печаткою цієї служби. Отже, ким би Вам не представився працівник колекторської фірми не важливо, але якщо він до Вас дійсно прийде, щось описувати або просити у родичів розрахуватись за Вас, ви можете його не пустити, викликати міліцію, якщо уломиться насильно, захищати свою оселю всіма законними засобами, навіть якщо спустите по сходах, не завдавши тілесних  ушкоджень, то теж йому не завадить.

З приводу погроз родичам, обмеження виїзду за кордон, то це теж хвороблива уява. Родичі ні до чого. Свобода пересування гарантована Конституцією і не один суд ніколи за борги її не обмежить.

Далі  з приводу права вимоги боргу колекторами. Законодавство дійсно дозволяє переуступку права боргу, права вимогу і продаж боргів без повідомлення боржника, але боржник має право переконатись в тому, що така дія відбулась і тому проста порада-написати їм листа з проханням надати підтвердження такого права. Якщо відповідь не нададуть, то це їх проблема, але у Вас буде доказ для суду в тому, що Ви не злісно ухиляєтесь від сплати. Для чого це потрібно роз'ясню пізніше.

Без такої документально підтвердженої відповіді з колекторами можна не спілкуватись і не гаяти свій час.


Наприклад колектор надасть Вам підтвердження купівлі Вашого боргу у банку, що досить сумнівно, то порадьте їм звертатись до суду і ніяких грошей не платіть. При грамотному захисті в суді Ви  все одно заплатите менше, ніж Вам пропонують заплатити добровільно.  Отже, як висновок в ситуаціях з колекторами, найкращій спосіб поведінки буде виключна порада звернутись їм до суду. Але ще одна порада. Якщо вас турбують колектори, то будь ласка не полінуйтесь і напишіть їм листа, де поясніть  чому ви не погоджуєтесь платити цю суму, яку висувають, скільки ви винні на вашу думку та скільки ви реально можете платити. Ви повинні чітко сформулювати вашу пропозицію і мати на руках доказ того, що ви не злісно ухиляєтесь від сплати грошових зобов'язань, що ви не погоджуєтесь з сумою і все ж таки платити готові. Листа надішліть обов'язково з повідомленням про отримання і збережіть у себе копію. Таку саме пораду даю вам і при перемовах з банком. У вас повинні бути на руках докази, що такі переговори відбувались. Всі усні домовленості ви потім не доведете нікому. Якщо банк пішов вам на зустріч і запропонував вигідні вам умови погашення боргу, то теж просить сформулювати цю пропозицію письмово і закріпити в додатковій угоді. І остання порада не платити ні колекторам, ні банку, доки ви не переконаєтесь, що ви платити на належний рахунок і належному отримувачу. У вас повинні бути стовідсоткові докази, що гроші ідуть саме на погашення вашого кредиту, а не списуються за додаткові штрафи або за послуги колектора. Якщо ви в цьому не переконаєтесь, то потім можете випадково здивуватись, що винні ви ще більше ніж до того як почали знову платити.

Наступний приклад. Вам раптово телефонують, або по пошті ви отримуєте вимогу платити по кредиту, який ви ніколи не брали. Вам доводять, що у вас існує кредитна заборгованість і ви все одно повинні платити. На ваші зауваження, що грошей ви не брали вам навіть можуть поспівчувати. Але будуть все одно примушувати платити. І уявіть собі, що в якості доказу вам навіть можуть показати анкету позичальника, яку ви заповнили власноручно. І може бути навіть ваш підпис на кредитній угоді.  Але кредит ви не брали. Отже, яким чином так могло бути. Дуже просто. Ви наприклад звертались до працівника банку з проханням надати споживчий кредит для купівлі товару в магазині того ж самого мобільного телефону. Ви заповнили анкету і могли навіть поставити свій підпис на договорі кредитування і навіть власноручно надали копію свого паспорту. Потім вас попросили почекати хвилин 15 і потім вам пояснили, що в отриманні кредиту вам відмовили. Причини відмови вам пояснили є таємницею і документи і заявка на отримання за правилами фінансової установи поверненню не підлягають. Потім недобросовісний працівник банку або отримав кредит за вас, або попросив з вашими анкетами отримати когось іншого. Такий випадок я особисто знаю. Отже потім працівник звільнився, а вам намагаються довести, що саме вам треба плати по цьому кредиту. І якщо ви думаєте, що не будете нічого робити і не будете противитись такому ходу подій і нікому нічого не заплатите, то це доволі хибна думка.

Відповідно ст. 204 ЦК України будь який правочин просто договір є правомірним, якщо його недійсність не встановлена законом або рішенням суду, і визнати недійсним договір може тільки суд. Ніяких інших органів, які можуть визнати недійсною угоду немає. Тому в спеціальних юридичних виданнях дають пораду звертатись до суду з вимогою визнати недійсним договір кредиту.   При цьому в суді саме вам прийдеться доводити, що ви нічого не брали, а не кредитній установі.  Але у разі виграшу спору ви можете покласти розходи по судовим витратам на відповідача, тобто на фінансову установу.  Як в таких випадках доводити свою правоту? Не думайте, що достатньо просто сказати судді, що ви не брали гроші і вам повірять.  Єдиним доказом отримання вами грошей є ваш підпис під документом, який свідчить саме про отримання. Всі інші документи свідчать виключно про наміри отримати кошти. Якщо гроші було перераховано на кредитну картку, то повинен бути ваш підпис під документом, який свідчить про отримання даної картки вами на руки. Якщо підпис під таким документом підроблено, то саме вам прийдеться замовляти в судовому порядку експертизу.  І якщо на вас подали до суду з вимогою стягнути кошти, які ви не брали, то в суді вам треба все ж таки представництво фахівця з права. І можливо навіть подати зустрічний позов про визнання договору недійсним. Оскільки суд відповідно ст. 11 ЦПК України розглядає справи виключно в межах позовних вимог. І якщо суддя не зовсім відповідально ставиться до своїх обов'язків він може просто і не задовольнити клопотання про експертизу без наявності зустрічного позову, згідно якого це клопотання може бути заявлено.  Але, якщо вам пощастить і вам попадеться відповідальний суддя, то він може і має право призупинити розгляд справи і постановити окрему ухвалу про перевірку такого факту в рамках кримінальної справи, оскільки такі дії працівника фінансової установи, який оформив на ваше ім'я кредит і поцупив гроші мають ознаки статей кримінального кодексу.

Таку проблему можна вирішити простішим шляхом, через звернення вами до органів прокуратури та МВС. Якщо хтось поцупив гроші банку і списав це на вас, то це має явні ознаки кримінального злочину. А якщо банк, усвідомлюючи це, все одно вважає, що платити повинні ви, то це є теж порушенням фінансового законодавства. І до речі відповідальність за свого працівника, який зробив таке порушення при виконанні посадових обов'язків  повинен теж нести банк. Ви його на видачу кредитів не уповноважували. Тому можна просто звернутись до органів прокуратури з відповідною заявою на банківську установу, з приводу порушень нею законодавства.  А до органів МВС з заявою на особу, яка поцупила гроші, з метою її встановлення та розслідування обставин. В такому випадку експертизу буде проведено швидше і в рамках кримінальної справи. Звернутись до правоохоронних органів в даному випадку  не тільки ваше право, а і обов'язок. Тому що не повідомляючи про злочин, ви сприяєте злочинцю, і ваші дії можуть бути кваліфіковані як неповідомлення, укривательство, тощо.   Якщо в рамках справи буде встановлено підтвердження фактів, викладених в вашій заяві, то це буде беззаперечним доказом того, що ви не повинні платити. Але зараз в країні виникають скандали навіть на вищих сходах влади з приводу підроблених і куплених дипломів.  Нажаль такий випадок може бути і в правоохоронному органі. І якийсь грамотій, що купив  диплом і працює в правоохоронному  органі, може в тому, що хтось вкрав декілька тисяч грн. і списав їх на вас, в якості кредиту, не помітити ознак кримінального злочину, вирішити, що це просто цивільні відносини і кошти, які на вас списали, просто дрібна помилка. Такі випадки теж трапляються і в таких випадках виносять так звану  постанову 6/2, тобто немає ознак кримінального злочину. Але таку постанову можна і треба оскаржувати.

Перед цим в статті було наведено приклади повністю протиправних дій. А тепер я б хотів висвітлити приклади про які пишуть мало, проте вони стоять на грані закону і є вже відповідні судові рішення, в яких суди дають належну оцінку таким  діянням. І так прошу знайомитись - третейські угоди, які укладено з порушенням прав .

Ви підписали договір в фінансовій установі. В договорі зазначено, що всі спори вирішують в третейському суду в іншому місті, наприклад в Чернігові. Суд діє при громадській організації. Але маленький штрих. В договорі зазначають, що сторони заздалегідь дають свою згоду при вирішенні спорів по цьому договору, що третейських судів призначає голова третейського суду, або взагалі вже вписано прізвище судді. Та ще зазначено, що сторони погоджуються на розгляд справи без їх виклику та ще й рішення не підлягає оскарженню.

В цій статті я не буду торкатись теми третейських судів взагалі. Тема дискутується  в юридичній літературі.  Наприклад бували випадки, коли деякі третейські судді додумувались скасовувати рішення державних судів, а приймати такі рішення, що взагалі не мають нічого спільного з правом.

Я не критикую взагалі всі третейські суди, як інститут правосуддя. Є відповідний закон, регулюючий діяльність третейських судів. Повноваження таких судів є обмеженими по зрівнянню з державними.

Що це за суди це тема теж не цієї статті, і якщо читачів зацікавить, я про цю тему напишу окремо.


Зараз я приведу тільки приклади,   як з  боротись за свої права, коли за рішенням таких судів з вас намагаються стягнути те, що ви віддавати не хочете і вважаєте незаконним.

Якщо вами підписано третейське застереження в договорі де ви одразу відмовляєтесь від права на захист та на вибір третейського судді, то краще не чекаючи негативних наслідків, оскаржити такий пункт в  договорі в суді загальної юрисдикції. Це не значить, що вам одразу прийдеться повернути кредит  або спровокувати неприємності від банку. Відповідно ст.217 ЦК України визнання недійсним окремого пункту договору не несе за собою визнання недійсним договору в цілому. І якщо ви навіть одразу після отримання кредиту,  в судовому порядку визнали недійсним пункт договору в частині наприклад третейського застереження, яке суд визнав незаконним, то договір в цілому не втрачає сили і спори по ньому будуть вирішуватись на основі законодавства в судах загальної юрисдикції і по такому договору можна платити, як платили. Просто відчувати ви себе будете більш впевнено.   Будь-яка відмова від права на захист є нікчемною, згідно цивільного законодавства. Така відмова порушує конституційні права, Декларацію прав людини, Закон «Про судоустрій в Україні» та інші акти законодавства.  Підписання нікчемної відмови від права на захист не може вас позбавити такого права.

Згідно  Закону «Про третейські суди» ви маєте право навіть на вибір третейських судів, перевіряти їх компетенцію стосовно предмету спору, заявляти відводи з приводу некомпетентності складу суду в цілому. Також третейський суд зобов'язаний повідомити про час, місце розгляду справи. Надати можливість навести свої докази та заперечення, стосовно предмету спору. Оскаржити рішення третейського суду ви маєте право протягом трьох місяців з моменту його отримання. І процесуальний термін на оскарження рахується з моменту отримання рішення, або вашої відмови від отримання. Будь які рішення судів можна оскаржувати з того моменту, як ви дізнались про них. Це стосується не тільки третейських судів, а і судів загальної юрисдикції.  В таких випадках треба просто додавати клопотання про поновлення строків на оскарження.  Оскаржити рішення третейського суду та наказ на його виконання на підставі цього рішення ви маєте право після того як дізнались про нього, навіть від судового виконавця. І якщо процесуальні дії відбувались без вашого повідомлення, то ви маєте право на таке оскарження, на скасування рішення, наказу та на зупинення виконавчого провадження. Наказ на виконання рішення третейського суду видається теж при обов'язковому витребовуванні справи із третейського суду, судом загальної юрисдикції і при обов'язковому повідомленні сторін про дату, час і місце розгляду заяви про видачу наказу. (Згідно Закону «Про третейські суди»). Тому прошу Вас не забувати, що якщо суд видав такий наказ з порушеннями процесуальної норми, ви маєте право протягом 10 днів на його оскарження після того, як ви його отримали. І навіть, якщо ви не встигли в цей термін, ви маєте право на подання до суду клопотання про продовження терміну на оскарження, і якщо вам відмовить суд загальної юрисдикції, ви маєте право на апеляційне оскарження такої відмови. Загалом можна зробити висновок, що як вказано в статті вище рішення третейських судів, та третейські застереження,  якщо прийнято з порушеннями законодавства, без виклику, повідомлень та ще і з нарахуваннями космічних штрафів можна і треба оскаржувати, борючись за свої права та права своєї родини.

Надалі мова піде про цілком законні методи кредиторів витрясти з вас більше ніж ви вважаєте насправді винні.


Отже зараз стає популярним метод наказного провадження. Це форма судового розгляду справи, яка передбачена  ЦПК України. ЇЇ особливості в тому, що суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом 3 днів з моменту її надходження, без виклику та повідомлення сторін. Суд видає судовий наказ на підставі документу, який передбачає відсутність спору про право. Тобто правочину підписаного сторонами добровільно і згідно доказів наявних в справі немає предмету спору.  Отже шляхом наказного провадження пішли і банки і кредитні спілки. На практиці мені показували випадки, коли до людини звертається виконавча служба з постановами про накладання арешту на майно та з постановою про відкриття виконавчого провадження. Згідно цих документів громадянин дізнається, що він повинен виплачувати гроші в декілька раз більше ніж винен, а також про те, що виконавче провадження відкрито на підставі наказу суду про існування, якого він тільки, що дізнався. Такий наказ можна скасувати і він підлягає скасуванню на підставі заяви особи до суду, який видав відповідний наказ. Заяву про скасування наказу потрібно подавати протягом десяти днів з моменту його отримання. Підкреслюю не видачі судом, а отримання вами на руки. Це досить вагома умова. В заяві ви повинні указати підстави, згідно яких ви незгодні з сумою, яку наказано з вас стягнути. Якщо є хоча б одна вагома підстава наказ підлягає скасуванню. При наказному провадженні суд не в праві вирішувати спір. Він може або задовольнити наказ, або відмовити в його видачі. При цьому відмова в видачі або його скасування тягнуть за собою неможливість звернення з заявою про видачу наказу повторно і рекомендує звернутись з позовним провадженням і вирішити предмет спору в звичайному судовому порядку. В доповіді судді Верховного суду Л.І. Охримчук «Про узагальнення практики видачі судових наказів»  висловлюється ще більш радикальна думка. А саме, сам факт заяви про скасування наказу є незгодою і вказує на те, що є предмет спору. Також в тому самому документі зазначено, що суд повинен враховувати, що наказ набуває сили через 10 днів, саме з моменту отримання наказу боржником, а не видачі судом і тому надсилання такого наказу не рекомендованим, а звичайним листом неприпустимо. В практиці юридичної компанії компанії «Центуріон», з якою мене ознайомили по даному питанню є випадки, коли накази скасовувались після того, як вже місяць  ішов процес його виконання в державній виконавчій службі. В заяві про скасування наказу виданого судом при розгляді справи шляхом наказного провадження ви обов'язково повинні заявити наприклад, що у вас є докази того, що сума боргу менше. Також, що ви незгодні з нарахованою пенею. Відповідно ст.  551, 616,617   ЦК України пеня може бути зменшена за рішенням суду. Також  боржник може бути звільнення  від штрафних санкцій, якщо доведе, що порушення зобов'язання виникло по незалежним від нього обставинам.  Отже нарахування пені є безумовно предметом судового спору і тому ви маєте право відстоювати свої інтересі в суді на загальних підставах позовного провадження.

Заочне рішення. Це рішення, яке видається при загальному позовному провадженні у випадку, коли відповідач не з'явився. Підстави і методи оскарження приблизно співпадають з оскарженням судового наказу. Підставою для перегляду заочного рішення повинна бути заява написана до суду, який ухвалив заочне рішення. В заяві треба обов'язково вказати дві умови. Перша причина неявки в судове засідання раніше за викликом суду і друга умова обставини, які не встановлено в судовому засіданні і які можуть бути причиною зміни рішення. Якщо суд розглянувши заяву в перегляді заочного рішення відмовив в новому розгляді справи, ви можете цю відмову оскаржувати в апеляційному порядку.

Отже в даній статті я навів майже виключний перелік умов, за яких з приводу вас може бути застосовано несправедливе стягнення на ваше майно.


А тепер наведу доводи з законодавства, якими треба користуватись при боротьбі з зайвим стягненням зі сторони банків. Правда є ще нотаріальні написи, але їх теж можна оскаржити в загальному порядку.

« відповідно ст. 549 ЦК України штраф є однією із форм неустойки разом з пенею. Відповідно ч 3 ст 550 ЦК України кредитор не має право на неустойку у разі, якщо боржник не відповідає за порушення зобов'язання (ст. 617 ЦК України). Відповідно ч1. ст. 617 ЦК України «Особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку непереборної сили». Відповідно до ч 2ст. 616 ЦК України та ч 3 ст 551 ЦК України суд має право за наявності певних обставин зменшувати розмір неустойки(штрафу), або взагалі звільнити від сплати неустойки боржника.

Отже стягнення штрафних відсотків і неустойки передбачає саме спір про право і згідно вищевказаних статей боржник має право на звільнення від сплати штрафів і має право доводити суду про поважність причин несплати кредиту та на посилання  обставин, які спричинили просрочення зобов'язання . Таку ж саму думку з приводу цього викладено в Узагальненнях практики Верховного Суду за друге  півріччя 2006 року та перше 2007 року. А саме, - «Заяви банків про стягнення з фізичних осіб боргу за кредитними договорами»

Неоднаковою є практика судів щодо визначення безспірності вимог заявника, що ґрунтуються на правочині, вчиненому у письмовій формі, у випадку, коли йдеться про стягнення не лише суми боргу, але й неустойки, процентів, комісії, збитків, спричинених порушенням боргового зобов’язання. Керуючись ч. 3 ст. 551 ЦК щодо розміру неустойки, згідно з якою розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення, деякі суди вважають, що суду належить вивчити обставини справи, щоб зробити висновок щодо належності розміру неустойки, а отже, наявність умови про неустойку завжди передбачає спір про право.»

Отже, застосовуючи ці норми ви можете звернутись до суду і самостійно, коли вам несправедливо нарахували штрафні санкції і ви їх навіть почали сплачувати. В суді можна вимагати і перерахувати суму боргу, яку вам виставляє кредитор, і навіть просити повернення зайво нарахованих. Адже, як вказано вище рахувати пеню за декілька років, або виставляти її через рік після нарахування не дозволяє ст.258 ЦК України в якій обумовлено терміни позовної давнини. І ви маєте також право доводити поважність причин невиконання зобов'язання в терміни обумовленні договором.

Також можна оскаржувати в судовому порядку і дії державних виконавців і неправомірну оцінку вашого майна при зверненні на нього стягнення.

В будь якому разі ви маєте теж право на захист і не використовувати його було б великою помилкою.


Отже на цьому можна ставити крапку по короткому аналізу з приводу того, як  захистити свої права при стягненні великих штрафів по прострочених кредитах.

В наступній публікації з приводу захисту ми ознайомимо читачів з захистом майна по договорах поруки з поручителів. Зі стягненнями зверненими на предмети застави. Також надамо консультації на тему як захистити майно від стягнень і як діяти відстоювати свої права при виконавчому провадженні. Адже, хоча Державна виконавча служба і діє в межах закону, але все ж таки знаючи свої права можна відчувати себе більш впевнено. Також в цій рубриці будуть надаватись типові позовні заяви до суду з приводу різноманітних ситуацій. Наприклад розлучення, аліменти, захист земельних прав. Адже не кожен може плати від 300 грн. за позовну заяву.

Серед компаній і юридичних фірм в Києві, мною було знайдено лише одну, яка займається питанням піднятим в статті в достатньо широко і в великих обсягах. Це юридична компанія «Центуріон», яка дійсно за невелику плату оскаржує неправомірні вимоги кредиторів, супроводжує виконавче провадження по дрібних кредитах, поставивши це однією із сфер діяльності і заробляючи на потоці і кількості клієнтів. Фахівці за помірну плату роблять скарги, позови, оскаржують судові накази, виконавчі написи нотаріусів та інших установ,  на кшталт сучасних колекторів. Можливо є і інші, але я не знайшов. Тому ознайомившись з їх досвідом та вивчивши це питання самостійно, я написав цю статтю з метою проконсультувати простих громадян, як захищати свої права в подібних ситуаціях.


За більш кваліфікованою допомогою або консультацією можете звертатись за телефонами:
050-410-15-25, 093-276-77-23, 044-238-24-50.
Консультації безкоштовні а складання документів і скарг за дуже помірними розцінками. Якість гарантована.
Стаття підготована на основі власного аналізу законодавства на   дану тему та основі практичного досвіду Юридичної компанії «Центуріон»

Крикунов О.В.

в раздел Ответ юриста

© Юридическая компания «Центурион». Все права защищены, 2011-2015гг.