Все виды безопасности - от сигнализации до физической охраны.
a-k-b.com.ua

в раздел Ответ юриста

Міліція з народом?!

Спілкування з міліцією – не дуже приємна справа для багатьох громадян. Якось підсвідомо виникає тривога, коли міліціянт підходить до тебе навіть попросити запальничку. Та чи треба вмикати програму «оборона», коли людина у формі звертається до іншої, цивільної особи? Мабудь таки треба. Бо багато з тих, хто одягнув міліцейську форму не дуже розуміє на чиєму він боці: бо міліція давно вважає себе «особистою кастою недоторканих». Усі члени цієї касти мають право вдиратися в приватне життя, втручатися в будь-яку мить у власний простір людини, щось перевіряти і карати без страху й сорому. Чи не треба покласти край такому свавіллю?


 Звичайно треба, для цього, по-перше, потрібно припинити внутрішнє тремтіння дивлячись на міліціонера, а по-друге – чітко знати свої власні права та їхні, міціянські обов'язки.

Призначення міліції

Громадянам України не варто забувати, що міліція в Україні – державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань, (ст. 1 Закону України «Про міліцію»). Про це потрібно пам'ятати.

Спілкування

Звертаючись до вас, працівник міліції зобов'язаний назвати своє прізвище, звання та пред'явити на Вашу вимогу службове посвідчення (ст. 5 Закону України «Про міліцію»). Міліцейська форма не є службовим посвідченням. Часто він робить це швидко і нерозбірливо. У такому разі, особливо, якщо він має до Вас серйозні претензії, варто попросити його зробити це ще раз, але розбірливо, і навіть переписати дані з посвідчення собі до записника. Усвідомлення того, що Ви його запам'ятали, як правило, на представника міліції діє стримуючим чином. У взаємовідносинах з вами він повинен виявляти високу культуру і такт (ст. 5 Закону України «Про міліцію»).
Представившись, він має право перевірити у вас документи, що посвідчують вашу особу, при підозрі у вчиненні правопорушення (поцікавтесь якого), а також інші документи (наприклад, посвідчення водія, технічний паспорт), необхідні для з'ясування питання щодо додержання правил, нагляд і контроль за виконанням яких покладено на міліцію (ст. 11 Закону України «Про міліцію»). Не рекомендується опиратися такій перевірці чи вести себе агресивно – це всього-на-всього перевірка, і, можливо, міліціонер просто хочеться поговорити з розумною людиною. Ваша неадекватна поведінка може викликати в нього підозру чи стати підставою для затримання.

Адміністративне затримання

Досить часто працівники міліції мають бажання провести з вами «екскурсію» до райвідділу міліції, перед тим затримавши
вас (вчинивши адміністративне затримання).
Вони можуть це зробити у передбачених законом випадках:

  1. з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу;
  2. встановлення особи;
  3. складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим;
  4. забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Особам при затриманні працівниками міліції повідомляються підстави та мотиви такої дії та роз'яснюється право оскаржувати її у суді.
Про адміністративне затримання має складатися протокол, в якому зазначаються:

  • дата і місце його складення;
  • посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол;
  • відомості про особу затриманого;
  • час і мотиви затримання.

Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмови затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. У протоколі Ви маєте право написати свої пояснення і подати зауваження до його змісту, які додаються до протоколу. У разі, коли Вам у протоколі приписують дії, котрих Ви не вчиняли, від підписання протоколу варто відмовитися. У випадку Вашого затримання або арешту, працівники міліції зобов'язані негайно але не пізніш як через дві години осіб повідомити про Ваше місцеперебування родичам та у разі заявлення усної або письмової вимоги – захиснику, а також адміністрації за місцем роботи чи навчання. (ст.5 Закону України «Про міліцію»).

Згідно з чинним законодавством, міліція мас право затримувати осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, для складання протоколу або розгляду справи по суті, якщо ці питання не можуть бути вирішені на місці, – на строк до трьох годин, а у необхідних випадках для встановлення особи і з'ясування обставин правопорушення – до трьох діб з повідомленням про це письмово прокуророві протягом 24 годин з моменту затримання.
Любителі міцних напоїв, зверніть увагу, що міліція має право затримувати осіб, які перебувають в громадських місцях у стані сп'яніння, якщо їх вигляд ображає людську гідність і громадську мораль, або якщо вони втратили здатність самостійно пересуватися чи могли завдати шкоди оточуючим або собі, – до передачі їх в спеціальні медичні заклади або для доставки до місця проживання, а при відсутності таких - до їх витверезіння. (ст. 11 Закону України «Про міліцію»)
Якщо Вас все ж таки затримали, працівники МВД зобов'язані забезпечити Вас харчуванням три рази на добу за єдиними нормами, встановленими Кабінетом Міністрів України, а також у разі необхідності негайно надати Вам медичну та іншу допомогу. Якщо ви висловили усну або письмову вимогу щодо залучення захисника, працівники міліції не мають права вимагати від них надання будь-яких пояснень або свідчень до його прибуття.
У разі невиконання працівниками міліції цих вимог, Ви та/або ваші представники (родичі, захисник) можуть звернутися до суду із заявою про відшкодування шкоди у встановленому законом порядку. За законом такі особи звільняються від сплати державного мита. Термін оскарження 10 днів у випадку винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення і один місяць при незаконних діях міліції.

Тепер, прочитавши власні права, дехто скаже: на біса мені ці знання, як що ВОНИ (міліція) їх все одно порушують? Відповідь на це питання складна й одночасно дуже проста і логічна: зроби перший крок, доведи міліціонеру, що він в тебе на службі, а не ти в нього. Повір, коли міліціонер бачить впевненість в діях, «тремтіння в душі» починається в нього.
Та якщо міліція замість охорони таки вдалася до терору вас або когось з ваших близьких - звертайтесь до нашої організації, або телефонуйте за номером гарячої лінії.

в раздел Ответ юриста

© Юридическая компания «Центурион». Все права защищены, 2011-2015гг.